Tech Insights: Dive into the Latest Technology Trends Computers & Accessories Components Memory G.Skill Ripjaws V 8Gb (1 * 8Gb) Ddr4 3200 Mhz Cl16-18-18-38 1.35V Desktop Memory Ram – F4-3200C16S-8Gvkb
Components Computers & Accessories Memory
G.Skill Ripjaws V 8Gb (1 * 8Gb) Ddr4 3200 Mhz Cl16-18-18-38 1.35V Desktop Memory Ram – F4-3200C16S-8Gvkb
(as of Apr 07, 2025 03:10:10 UTC – Details)
From the manufacturer
Blazing Fast Transfer Speed
Rigorously Tested for Compatibility and Reliability
42mm Module Height
Continuing the tradition of aftermarket CPU cooler compatibility, Ripjaws V is designed with a 42mm module height suitable for most oversized CPU heatsinks.
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Memory Type : DDR4
Multi-Channel Kit : Dual Channel Kit
Tested Speed : 3200MHz
Tested Latency : 16-18-18-38
Tested Voltage : 1.35V
Registered/Unbuffered : Unbuffered
Error Checking : Non-ECC
SPD Speed : 2133MHz
SPD Voltage : 1.20V
Fan Included : No
Features : Intel XMP 2.0 (Extreme Memory Profile) Ready
Additional Notes : Rated XMP frequency & stability depends on MB & CPU capability.
Memory Type : DDR4 / Capacity : 8GB (8GBx1)
Tested Speed : 3200MHz / Tested Latency : 16-18-18-38 / Tested Voltage : 1.35V
SPD Speed : 2133MHz / SPD Voltage : 1.20V